Ceruzky 1, 2, 3 alebo H, HB, .. ?

História moderných ceruziek začína v 16. Storočí v Anglicku, kde bolo objavené ložisko grafitu. V 19. storočí sa ceruzky a ich výroba rozšírili aj do ďalších zemí, a to vďaka novej technológii vypaľovania zmesi grafitu v peciach. Tento spôsob výroby sa využíva dodnes.
 • Ako sa vyznať v označeniach ceruziek?

  Ceruzka je tvorená tuhou v drevenom obale. Grafit zaisťuje farebnú stopu, íl tuhu spevňuje a tým určuje tvrdosť ceruzky. Musím si najprv ujasniť, k akej činnosti ceruzku potrebujeme. Čím viac grafitu obsahuje, tým  je mäkšia a ľahšie sa s ňou kreslí, ale viac sa rozmazáva. Vyhľadávajú ju preto umelci, hodí sa na výtvarné aktivity. Naopak tuhy s vyšším podielom ílu sú tvrdšie a sú vhodné na presné, ostré čiary, teda napr. na už spomínané rysovanie.

  Pri rozlišovaní mäkkosti túh nám napomáha európske značenie – číslice 1 az 10 a písmená H (z anglického slova hard – tvrdý), B (black – čierny) a F (firm – pevný). Písmeno F (a taktiež prechodové označenie HB) stoja v strede tvrdosti; čím mäkšia (a taktiež tmavšia) ceruzka je, tým vyššie má číslo v spojení s písmenom B (9B je samotný prírodný grafit). Najtvrdšia (a najsvetlejšia) ceruzka má oproti tomu označenie 10H.

  Zaujímavosťou je, že systém číselno-písmenového označovania ceruziek vychádza z tzv. gradačnej škály známej firmy Koh-i-noor Hardmuth, ktorá s jej pomocou ako prvá na svete rozlišovala stupne tvrdosti túh. Skratka HB vyrazená na ceruzkách označuje výrobu Hardmuth, čo bol vynálezca technológie výroby rôznej tvrdosti túh.

  V obchodoch môžete taktiež naraziť na označenie ceruziek 1, 2 a 3, ide o tri najpoužívanejšie tuhy pre školákov. Ceruzka č. 1 odpovedá tuhe B, ceruzka č. 2 tuhe HB a č. 3 označuje tuhu H. Jednotka a dvojka sú určené na písanie a kreslenie, trojka je tzv. rysovacou ceruzkou.
 1 B
 2 HB
 3 H

 • Druhy ceruziek

  Na trhu nájdete široký výber najrôznejších prevedení ceruziek, môžu byť vylepšené o gumu na konci. Pre prváčikov sú vhodné silnejšie trojhranné ceruzky o priemere okolo 10mm, ktoré môžu mať aj zárezy pre ľahšie uchopenie. Starším žiakom a študentom vyhovuje mikroceruzka (pentelka), ktorá je taktiež ponúkaná v rôznych tvrdostiach a hrúbkach tuhy. Ku klasike patrí aj versatilka s vysúvacou tuhou, ktorú držia klieštiny. Špeciálnou odrodou ceruziek je ceruzka tesárska, murárska atď. Štandardný priemer pastelky je 7 mm.
 • Lámavé / nelámavé verzus cena

  Ak chcete, aby Vám ceruzky a pastelky vydržali napriek tomu, že vášmu dieťaťu 2x za deň spadne peračník na zem, odporúčame zvoliť nelámavé tuhy. Ceny týchto pasteliek sú síce drahšie, ale "obyčajným" ceruzkám a pastelkám po orezaní vypadne zlomená tuha a čoskoro môžete kupovať zase nové. Medzi veľmi kvalitného výrobcu patrí Faber-Castell, Koh-i-noor. Ďalej Maped a Herlitz.
 • Starostlivosť o ceruzky

  Ceruzka nám môže dobre slúžiť, iba pokiaľ sa o ňu dobre staráme. K zaostreniu hrotu používame strúhatko alebo nôž, k dokonalosti privedie špičku brúsny papier. Z hľadiska bezpečnosti je pre deti určite najvhodnejšie strúhatko. Okrem klasického prevedenia môžeme zaobstarať aj typy so zásobníkom na odrezky, pre domáce použitie je vhodne stolné strúhatko s kľučkou alebo dokonca elektrické, ktoré ušetrí vaše prsy, pokiaľ sa potrebujete postarať o viacej písacích potrieb naraz. .

Späť na výpis článkov
Ako správne vybrať školskú tašku? Prečítajte si nášho sprievodcu.

Licencované produkty

Aktuálne

19.05.

Bagmaster 2021 - nové modely školských tašiek pre prváčikov a celý 1. stupeň

Anatomické praktické batohy, ktoré deťom skvele sedia na chrbte a poskytujú dostatočný komfort pri každodennom nosení.

13.05.

Školské aktovky Stil pre prváčikov v novej kolekcii 2021

Aktovky deťom skvele padnú, magnetický zámok maximálne uľahčí zatváranie a nápadité motívy deti ľahko nadchnú!

11.05.

Herlitz 2021 - nová kolekcia školských tašiek pre prvákov

Nová kolekcia má nápadité motívy, skvelú ergonómiu a cenu, ktorá poteší.

30.04.

Recenzia školských aktoviek Oxybag pre prváčikov v novej kolekcii 2021

Čo povedať mamičkám o značke Oxybag? Vyrábajú ju sympaťáci z Moravy, ponúkajú veľké množstvo motívov a počúvajú prianiam detí.

MenuX

InformaceX