Výber školského batohu a aktovky

Väčšina školských tašiek má už automaticky ergonomickú konštrukciu chrbta, priedušné polstrovanie, nastaviteľné ramenné popruhy s hrudnými popruhmi alebo hrudné popruhy na dokúpenie, reflexné prvky ... to nám výber moc nezúži.

  

Čím sa riadiť pri výbere?  
 
 • Aktovka alebo batoh, prípadne iný typ pre menšie deti? My odporúčame skôr školskú aktovku kvôli prehľadnosti a lepšej stabilite. Pre starších školákov potom zase batoh.
 • Je nutné zohľadniť postavu a výšku dieťaťa - ak je veľkosť a výška zle zvolená, nemôže ergonomicky tvarovaný chrbát plniť svoju funkciu. Keď dáte dieťaťu napr. ortopedické vložky o dve čísla väčšie, tiež nebudú podporovať správne držanie klenby.
 • Odporúčame ujasniť si, ako dlho bude dieťa denne tašku na chrbte nosiť. Ak krátko, nie je nutné na niektorých veciach trvať, pretože 10 min. denne neovplyvní držanie tela.
 • Maximálny rozpočet. Pri výbere platí zlaté pravidlo, že s vyššou cenou dostanete aj vyššiu kvalitu. Najdrahší model však nemusí byť ten najlepší a najvhodnejší pre vaše dieťa. Zamerajte sa preto, prosím, na naše odporúčanie.
Čo radí náš fyzioterapeut?  
 
 • Ergonómia chrbta tašky má kopírovať zakrivenie chrbtice.
 • Každý model má končiť uprostred krížovej kosti.
 • Má umožniť dostatočnú mobilitu krku vo všetkých smeroch.
 • Medzi lopatkami a polstrovaním chrbta nemá byť medzera.
 
Čo pri výbere postrážiť?

90% dnešných modelov uvedené základné nevyhnutnosti má, ale nie vždy v ideálnom prevedení. Študentským batohom často chýbajú reflexné prvky na bočnej strane.
 
 • Veľkosť

Hlavným ukazovateľom je výška dieťaťa, dĺžka chrbta, jeho celková konštitúcia a individualita. Správne vybraný typ zodpovedá svojou výškou dĺžke chrbta dieťaťa, konkrétne vzdialenosti medzi krížovou kosťou a ramenami.

 
 • Váha

Podľa ČSN 79 6506 je pre 1. stupeň stanovená váha max. do 1,4 kg. Pre deti na 1. stupni doporučujeme nejviac do 1 kg, pre staršie deti do 1,4 kg. Väčšina výrobcov sa pohybuje s váhou okolo 1 kg. Rozmedzie býva od 800 g do 1,3 kg.

 • Reflexné prvky

Reflexné prvky zo všetkých strán, POZOR aj na popruhoch či na zámku aktovky! Odrážajú dopadajúce svetlo z áut rovno späť k vodičovi. Ten potom môže rýchlejšie zareagovať na dieťa, ktoré stojí pri ceste. Niektorí výrobcovia nedávajú pre staršie deti a študentov reflexné prvky na bočnú stranu. Študenti sú potom horšie viditeľní na prechode.

 • Ergonomicky tvarovaný chrbát

Chrbát každého modelu sa musí prispôsobiť tvaru zakrivenia chrbtice dieťaťa i teenagera.

 • Dostatočné polstrovanie chrbta i ramenných popruhov

Polstrovanie umožní pohodlné nosenie a lepšie priľnutie chrbta tašky k chrbtici.

 • Ergonomické, dostatočne široké ramenné popruhy

Šírka býva medzi 6 až 7 cm. Popruhy musia mať upraviteľnú dĺžku. Drahšie modely tašiek majú lepší ergonomický tvar popruhov, zvyčajne v tvare S, vďaka ktorým všetko lepšie sedí okolo ramien a na hrudi.

 • Spôsob ušitia ramenných popruhov

Všímajte si kvality ušitia lemov, aby popruhy deti netlačili, a našitie popruhov k samotnej taške v hornej časti. Našitie by malo byť mierne zošikmené od seba, popruhy by nemali byť moc blízko seba alebo naopak by nemali byť posadené moc ďaleko od seba.

 • Praktické vnútorné usporiadanie

Je nutné mať možnosť umiestniť ťažšie učebnice bližšie chrbtu a mať dostatok priestoru pre všetky školské potreby.

 • Pevné a vodeodolné dno

Kvalitné dno zaistí stabilitu a dlhšiu životnosť.
 

Aké vychytávky zohľadniť?

Funkčnosť sa môže výrazne líšiť vďaka týmto vychytávkam.
 
 • Koniec ramenných popruhov 

Niektoré modely majú na konci magnetky na zavesenie prebývajúceho priťahovacieho popruhu alebo pútka na zavesenie. Konce potom nevlajú okolo dieťaťa.

 • Výškovo nastaviteľné ramenné popruhy
  Deti rastú a rastie aj dĺžka ich chrbta. Posuvný systém predĺži dĺžku používania alebo uľahčí výber pre drobné deti. Bez posuvného systému nekúpite model, ktorý by deťom na chrbte sedel štyri až päť rokov.

 • Fluorescenčné materiály
  Sú dôležité pre prípad nepriaznivého počasia, kedy je hmla alebo prší. Tieto materiály sú farbené pigmenty, ktoré odrážajú viac svetla, než v skutočnosti na ne svieti. Vodič vidí dieťa z väčšej diaľky a výrazne jasnejšie, aj keď hmla tlmí odrazy svetiel. Je dobré si uvedomiť, že väčšina malých školákov nechodí sama večer za tmy, ale za nepriaznivého počasia deti sami chodia častejšie. Preto rodičia volia napríklad model Herlitz Midi alebo SoftFlex.

 • Bedrový pás
  Prenesie časť váhy školských potrieb na panvicu a uľahčí chrbtu. Drahšie modely majú bedrový pás polstrovaný, ktorý jediný naozaj prenáša a rozkladá ich váhu. Bedrový pás odporúčame obzvlášť deťom so skoliózou a ďalšími problémami chrbta. Polstrovaný bedrový pás majú napríklad Ergobag, Boll Schoolmate a Smart 22 alebo Herlitz SoftFlex, pre 2. stupeň a študentov Ergobag Satch alebo Coocazoo ScaleRale.

 • Odvetrávacie kanáliky
  Chrbát dieťaťa i študentov sa bude viditeľne menej potiť.

 • Doťahovacie pásky a hrudná páska

Doťahovacie pásky v hornej časti ramenných popruhov slúžia k lepšiemu usadeniu na lopatkách a vďaka hrudnej páske nepadajú popruhy z ramien. Hrudný pás býva aj na koľajničke, ktorá uľahčí manipuláciu. Hrudnú pásku je možné dokúpiť aj zvlášť.

 • Horná klopa s jednoduchou manipuláciou

Klopa pre malé deti sa musí jednoducho zatvárať, napríklad klipom, magnetickým zámkom či suchým zipsom.

 
 
 
 

TIPY pre správny a rýchly výber v našom eshope

 
 • Rýchla filtrácia

Pri výbere využívajte naše filtre, zobrazia sa Vám iba vyžadované typy.

 • Hrudný pás

Nemusí byť automaticky súčasťou tovaru. V ponuke máme niekoľko typov hrudných pásov podľa modelov a značiek (nasúvací pás, ktorý objíme celý ramenný popruh alebo pásky na zaháknutie k ramennému popruhu).

 • Vodoodpudivá povrchová úprava

Väčšina typov má vodoodpudivú úpravu povrchu a vydrží slabší dážď. Drahšie modely majú viac vrstiev impregnácie. Samozrejme je možné dokúpiť pláštenku.

 • Premerané rozmery

Orientujte sa podľa rozmerov. Vždy uvádzame výšku, šírku a hĺbku, ktoré u nových modelov sami meriame.

 • Výškovo nastaviteľné ramenné popruhy

Odporúčame menším deťom a rodičom, ktorí chcú, aby školský model dlhšie vydržal a rástol s dieťaťom.

 • Polstrovaný bedrový popruh

Odporúčame obzvlášť pre deti so skoliózou. .
 

 

A ideme do finále!

Teraz už je to len na vás. Vyberajte podľa Vašich predstáv o kvalite, tvare, výbave a v neposlednom rade aj o cene. Finálny výber by mal prebehnúť najlepšie s dieťaťom. Dizajn je pre neho dôležitý. V ponuke je nepreberné množstvo motívov pre všetky vekové skupiny, každé dieťa si tak môže nájsť, čo ho oslovuje. A na záver skontrolujte, či Vaša finálne vybraná varianta skutočne spĺňa všetko dôležité.

Ako správne vybrať školskú tašku? Prečítajte si nášho sprievodcu.

Licencované produkty

Aktuálne

16.01.

Učenie nie je mučenie

Tipy pre zábavnú formu učenia a pilovania 😊 Ako môže tiež prebiehať domáca príprava na prvom stupni?

16.12.

Kreatívne hračky a tvorenie

Vytvoriť alebo vyrobiť vlastný obrázok, dekoráciu alebo bábiku a radovať sa z vlastného výtvoru, je to k čomu by sme mali deti viesť.

14.11.

Tipy na darčeky - spoločenské hry

V dnešnej dobe zapojiť deti doma do iných aktivít ako sú hry na počítači alebo tablete býva čoraz viac zložitejšie. A tak sme dali s kolegyňami hlavy dohromady a vybrali pre Vás doskové hry, ktoré doma s deťmi rady hráme. Rozdelenie podľa veku sme si u niektorých dosiek upravili, ale uvádzame aj odporúčaný vek od výrobcu.

14.09.

Ako správne obúvať deti?

Je správne nosiť barefoot topánky alebo naopak topánky s vytvarovanou podporou klenby? Čo je pri výbere podstatné?

MenuX

InformaceX