Výber školského batohu a aktovky

Či už stojíte pred úlohou vybrať školskú tašku pre prváčika alebo pre staršieho žiaka či študenta, je dobré ujasniť si požiadavky na ňu.
Dnes je už úplnou samozrejmosťou, že väčšina školských tašiek má anatomicky vykonanú chrbtovú časť, polstrované a nastaviteľné ramenné popruhy a reflexné prvky. To teda pri výbere príliš nepomôže, na čo sa zamerať a od čoho začať?

 • 1a) Prváčikovia - aktovka alebo batoh?
  Prvotným krokom pri zúžení výberu je rozhodnutie, či zvolíte aktovkový alebo batohová typ školskej tašky. Nižšie uvádzame podrobnejšie delenie najbežnejších typov školských tašiek so stručným popisom a uvedením výrobcov. Pri výbere vám môže pomôcť aj mnoho našich videí.

  V zásade sú v ponuke tri typy tašiek pre prváčikov:
  • 1) školská aktovka
  • 2) školský batoh
  • 3) školský batoh s pevným dnom

  Názvy tovaru preberáme od výrobcov, ktorí pri vytváraní názvu často zamieňajú aktovku za batoh!
  Využite nášho filtra, tak sa môžete spoľahnúť, že sa Vám zobrazia len vyžadovaný typy tašky.
   
  • Ad 1) Školská aktovka pre prváčikov = stabilita a prehľadnosť

   Aktovky majú pevnú konštrukciu, vďaka ktorej stabilne stoja, a to ako plné, tak prázdne. Sú jednokomorové, dieťa teda má na prvý pohľad prehľad o celom jej obsahu, čo väčšina prváčikov ocení. Vnútorná časť býva členená posuvnou prepážkou, ktorá napomáha umiestneniu ťažších učebníc čo najbližšie chrbtu (pozri Tipy pre zdravý chrbát). Dno je spevnené, buď s nožičkami, alebo v celoplastovom prevedení, bráni tak zašpineniu a prevlhnutiu, zvyšuje sa tým životnosť tašky.
   Aktovky je možné deliť podľa dĺžky chrbtovej časti a celkovej veľkosti na menšie a väčšie typy. Pre každé dieťa sa tak dá nájsť vhodná taška. Menšie aktovky sú v súčasnosti najvhodnejšou variantou pre drobné deti, oproti batohom majú výrazne kratšiu chrbtovú časť.
   Zobraziť výrobcu
   Hama - veľmi kvalitná nemecká značka vo vyšších cenových reláciách vyrába niekoľko typov školských prepracovaných aktoviek, ktoré sa predávajú väčšinou v sete. Tašky Step by Step (víťazi dTestu 2015) patria k tým väčším, vydržia však spravidla po celý prvý stupeň. Výnimku tvorí rad Baggymax a Light.
   Herlitz - nemecký výrobca, ponúka aktovky v niekoľkých radoch: Smart - vhodná aj pre veľmi drobné deti, predáva sa samostatne i v sete, Midi - stredný rad, sedí väčšine detí, vrátane tých drobných, v ponuke je ako samostatne, tak v sete, Sporti - veľkostne podobná Midi, kompaktnejšia, s magnetickým zámkom a hrudným popruhom, v predaji samostatne aj v sete, a Flexi - najväčšie a najdrahšie aktovky, ktoré sú predávané len ako set. Rada Smart a Midi majú váhu do 1kg, sú vhodné aj pre drobné deti.
   EMIPO - jediný český výrobca, ktorý vyrába tašky naozaj ČR. Vo svojom názvosloví delí svoje školské tašky na batohy a aktovky. Konštrukčne sa jedná o jeden rovnaký typ tašky - aktovku. Líšia sa len strihom a tvrdosťou klopy a prevedením vreciek. Tašky vážia menej ako 1kg, chrbát majú z pevne lisovanej polyuretánovej peny a ponúkajú veľký objem. Firma Emipo je držiteľom certifikátu Český výrobok.
   Stil - český výrobca ponúka anatomické aktovky s polstrovaným chrbtom, ktoré sú vhodné pre priemerne vysoké deti aj väčších prváčikov. Oba typy sú ponúkané samostatne alebo v sete. Výrobca prináša vlastné motívy a široký výber príslušenstva v rovnakom prevedení. V dopredaji sú aj tašky vyrábané u firmy EMIPO.
   Schneiders - rakúsky výrobca má v ponuke kvalitne vypracované školské tašky v setoch. Veľkostne sa hodia pre väčšie deti.
   Belmil - srbská firma ponúka cenovo dostupné aktovky, ktoré sú v predaji samostatne alebo v sete. Hodia sa aj pre veľmi drobné deti.
   Leasyn - česko-švajčiarska firma vyrába aktovky vhodné aj pre veľmi drobné deti
   Scout - nemecký výrobca ponúka prepracované, cenovo drahšie školské tašky v niekoľkých radoch. Ďalšie aktovky nájdete u výrobcov: Cool, Target, Topgal
  • ad 2) Školský batoh pre prváčika = viac komôr, športový vzhľad

   Ide o klasické batohy spravidla s dvoma komorami uzatvárateľnými na zipsy. Dno býva zo silného materiálu s nožičkami. Konštrukcia nie je pevná, pri zaťažení drží relatívne stabilitu. Batohy využívajú najviac starší školáci (od 3.triedy) a študenti. Pre prvákov sú vhodné len menšie typy, pri výbere využite nášho filtra.
   Zobraziť výrobcu
   Bagmaster - český výrobca vysoko kvalitných batohov s nadčasovými motívmi, v ponuke sú samostatne aj v setoch, pre drobných prváčikov sa hodí rad GOTSCHY alebo Galaxy.
   Topgal - pre prvý stupeň sú určené batohy CHI (CHILLI, čítaj "čili"). Batohy sú kvalitne spracované, niektoré s hliníkovou konštrukciou, v predaji sú samostatne alebo v setoch, a to SMALL (s peračníkom), MEDIUM (s peračníkom a vakom na prezúvky) alebo LARGE (s peračníkom, vakom a pláštenkou). Podľa našich skúseností sa kvôli dĺžke chrbtovej časti hodia len pre väčšie deti (od cca 128 cm) - výjma aktoviek CHI 784 a CHI 785.
   PPkarton - český výrobca ponúka pre prváčikov rad Ergo Kids
   Cool- veľmi ľahké jednokomorové školské batohy radu CoolCherry s bežnými dievčenskými aj chlapčenskými motívmi
   Hama - pre žiakov prvého stupňa je určená rada Flexline s posuvným systémom chrbta, vďaka ktorému rastie batoh s dieťaťom. Z ďalších výrobcov: Leasyn, Target
  • Ad 3) Školský batoh s pevným dnom pre prváčika = stabilita, športový vzhľad

   Ide o jedno- alebo dvojkomorové batohy s polstrovaným chrbtom, často s odľahčenou hliníkovou konštrukciou. Niektoré typy majú cez zipsy veľkú klopu na suchý zips. Vďaka pevnejšej konštrukcii a dnu stojí batoh pomerne stabilne ako plný, tak prázdny. Váha býva okolo 1 kg, ponúkané sú samostatne alebo v setoch. Spravidla majú dlhšiu chrbtovú časť, hodia sa tak pre väčšie deti.
   Zobraziť výrobcu
   PPkarton - český výrobca zameriavajúci sa na licenčné a zvieracie motívy, v ponuke sú batohy s klopou aj bez nej
   Cool - batohy s nadčasovými dievčenskými a chlapčenskými motívmi
   Target -přináša licenčný aj nadčasový dizajn, v ponuke sú batohy s klopou aj bez nej
   Modan - izraelský výrobca sa zameriava na licenčné motívy, v ponuke sú ale aj nadčasové designy.
 • 1b) Starší žiaci a študenti - na čo sa zamerať?
  V podstate na to isté, na všetky ďalšie, nižšie uvedené, kroky ako u prváčikov. Len tu odpadá rozhodovanie o aktovke, starší žiaci a študenti vyžadujú batoh.
  Najmä u žiakov prvého stupňa hľadajte vybavenie batohu, aké by ste očakávali u tašky pre prváčika.

  Najčastejšou chybou býva veľkosť batohu - aj najlepšie polstrovaný, anatomicky tvarovaný chrbát nemôže plniť svoju funkciu, ak je batoh veľký a končí pod zadkom alebo naopak malý. Rovnako tak, ak si deti povolia ramenné popruhy natoľko, že je batoh opäť inde ako výrobca predpokladá, je chrbtový systém úplne nefunkčný.
 • 2) Veľkosť tašky
  Keď máte predstavu o typoch školských tašiek, je dôležité zvoliť správnu veľkosť. Hlavným ukazovateľom je vaše dieťa, jeho výška, celková konštitúcia a individualita.

  Vhodne vybraná školská taška zodpovedá svojou výškou dĺžke chrbta dieťaťa, konkrétne vzdialenosti medzi krížovou kosťou a ramenami. Je samozrejme možné brať do úvahy, že dieťa budete prvý rok do školy sprevádzať, s taškou mu pomôžete a vybrať mu o niečo väčšiu. Platí však, že deti rastú a rastie aj dĺžka ich chrbta. Nemožno preto kúpiť tašku bez posuvného systému, ktorá by im naozaj na chrbte sedela štyri, päť rokov, rovnako ako nekúpite nohavice, ktoré dieťaťu vydržia od 6 do 11 rokov a celý čas mu skvele padnú.

  Ak viete, že Vaše dieťa patrí medzi menšie, drobnejšie deti medzi svojimi rovesníkmi, využite nášho filtra "podľa veľkosti tašky" - pre drobných prváčikov.
  Ak je skôr väčšie, vyberajte tašku s výškou od 40 do 41 cm - filter "pre prváčikov"

  Váha tašky je ďalším dôležitým bodom. Pre deti na prvom stupni základnej školy by mala byť nanajvýš okolo 1 kg, pre staršie deti do 1 400 g. Väčšina výrobcov sa pohybuje s váhou okolo 1 kg. Rozmedzie je od 800gr. do 1300 gr.

  Nakoniec ešte zvážte povahu vášho dieťaťa, týka sa to najmä žiakov 1. stupňa. Ak má budúci prváčik problém s udržiavaním poriadku, voľte radšej jednokomorovú tašku, v ktorej bude mať o všetkom hneď prehľad.

  V závere nášho článku uvádzame pre prehľadnosť ešte rekapituláciu najdôležitejších parametrov pri výbere školskej tašky.
 • 3) Finálny výber
  Teraz už je to len na vás. Vyberajte z tašiek, ktoré zodpovedajú vašim predstavám - o kvalite, tvare, výbave a v neposlednom rade aj o finančných možnostiach.

  Skontrolujte, či vytipované tašky spĺňajú všetko, čo je pre školské aktovky a školské batohy dôležité (pozri nižšie).
  Výber konkrétnej tašky by mal prebehnúť najlepšie s dieťaťom. Dizajn je pre nich dôležitý - v ponuke je dnes nepreberné množstvo motívov pre všetky vekové skupiny, každé dieťa si tak môže nájsť, čo ho oslovuje.

  Aké parametre by mala spĺňať moderná školská aktovka alebo školský batoh?
  • ergonomicky tvarovaný chrbát a ich čo najefektívnejšie prispôsobenie tvaru zakriveniu chrbtice (vhodné sú tiež odvetrávacie kanáliky, aby sa chrbát nepotil)
  • reflexné prvky na ochranu dieťaťa v tme zo všetkých strán, teda aj na popruhoch. Pre prípad nepriaznivého počasia (hmla, oblačno) sú dôležité fluorescenčná materiály.
  • ergonomické, dostatočne široké ramenné popruhy (min. 3cm) s nastaviteľnou dĺžkou. Vhodným doplnkom sú doťahovacie pásky na vrchu popruhov.
  • váha: mnoho výrobcov dnes ponúka školské tašky pod 1 kg. Podľa ČSN 79 6506 je pre 1. stupeň stanovená váha max. do 1,4 kg. Samozrejme platí, že čím je hmotnosť nižšia, tým lepšie.
  • praktické vnútorné usporiadanie s možnosťou umiestniť ťažšie učebnice bližšie chrbtu, dostatok priestoru pre všetky potrebné školské potreby
  • pevné a vode odolné dno, ktoré zaistí stabilitu tašky a jej dlhšiu životnosť
  • vodeodolná horná klopa, ktorá sa jednoducho zatvára (napr. klip, suchý zips). U batohov je možné dokúpiť pláštenku.

  Tipy pre zdravý chrbát:

  Plnenie aktovky, školskej tašky
  Platí zásada nosiť iba to, čo je naozaj nutné. Pri vkladaní by mali byť najťažšie predmety, spravidla knihy a zošity, v tej priehradke alebo komore, ktorá je čo najbližšie k chrbtu. Tak bude váha školskej tašky prenášaná na tele a chrbtu sa odľahčí.
   
  Nastavenie popruhov
  Pásy by mali byť nastavené tak, aby sa horná rovina aktovky nachádzala vo výške ramien, spodná časť má končiť v bedrovej časti. Ak je to inak, nebola zvolená správna veľkosť školské tašky.
  Trik k optimálnemu nastaveniu pásov: nasaďte si tašku na chrbát, na mieste poskočte a v rovnaký okamih za pásy zatiahnite - tak sa dosiahne perfektná pozícia tašky na chrbte. K uvoľneniu stačí popruhy jednoducho povoliť. Pokiaľ má školská aktovka alebo batoh pomocné doťahovacie pásky vychádzajúce z horného švu tašky, dotiahnite ich tak, aby sa aktovka priblížila k lopatkám.
   
  Nosenie aktoviek a školských tašiek
  Batohy alebo aktovky je nutné nosiť na chrbte, riadne nasadené. Nosenie na jednom ramene alebo v ruke spôsobuje chybné držanie tela.
Ako správne vybrať školskú tašku? Prečítajte si nášho sprievodcu.

Licencované produkty

Aktuálne

24.03.

Karanténa - učíme a hráme sa s deťmi doma

Ako zabaviť deti v domácej karanténe? Prichádzame s osvedčenými TIPMI, ako sa deti zabavia sami, ako si hrať spoločne a ako vám uľahčiť domáce vyučovanie.

20.03.

Stil 2020 - nová kolekcia školských batohov a školských aktoviek

Stil ako špecialista na školské aktovky pre prváčikov, žiadané študentské batohy a ďalšie školské potreby.

10.03.

Topgal 2020 - nová kolekcia školských batohov pre prváčikov

Najobľúbenejšia česká značka prichádza s dizajnovými novinkami, ktoré zaručene zaujmú svojou nápaditosťou, originalitou a nevšednými nápadmi.

30.01.

Bagmaster 2020 - nové školské aktovky a batohy pre všetkých školákov

Bagmaster v roku 2020 prichádza s novými školskými batohmi pre 1. stupeň základnej školy. Pozrite sa na naše horúce tipy s palcom hore a výhody jednotlivých modelových radov.

MenuX

InformaceX