Výber školského batohu a aktovky

Väčšina školských tašiek má už automaticky ergonomickú konštrukciu chrbta, priedušné polstrovanie, nastaviteľné ramenné popruhy s hrudnými popruhmi alebo hrudné popruhy na dokúpenie, reflexné prvky a množstvo ďalších vychytávok.

  

Čím sa riadiť pri výbere?  
 • Aktovka alebo batoh, prípadne batohový typ s pevným dnom? Aktovku pre prváčikov odporúčame kvôli prehľadnosti a lepšej stabilite. Pre staršie deti je potom zase vhodnejší batoh do školy.
 • Je nutné zohľadniť postavu a výšku dieťaťa – pokiaľ je veľkosť a výška zle zvolená, nemôže ergonomicky tvarovaný chrbát plniť svoju funkciu. Keď dáte dieťaťu napr. ortopedické vložky o dve čísla väčšie, taktiež nebudú podporovať správne držanie klenby.
 • Odporúčame ujasniť si, ako dlho bude dieťa denne tašku na chrbte nosiť. Pokiaľ krátko, nie je nutné na niektorých veciach trvať, pretože 10 minút denne neovplyvní držanie tela.
 • Maximálny rozpočet. Pri výbere platí zlaté pravidlo, že s vyššou cenou dostanete aj vyššiu kvalitu. Najdrahší model však nemusí byť ten najlepší a najvhodnejší pre vaše dieťa. Zamerajte sa preto, prosím, na naše odporúčania.
Čo radí náš fyzioterapeut?  
 • Ergonómia chrbta tašky má kopírovať zakrivenie chrbtice.
 • Každý model má končiť uprostred krížovej kosti.
 • Mala by byť umožnená dostatočná mobilita krku vo všetkých smeroch.
 • Medzi lopatkami a polstrovaním chrbta nemá byť medzera.

Aké vychytávky zohľadniť?

Funkčnosť sa môže výrazne líšiť vďaka týmto vychytávkam:
 
 • Koniec ramenných popruhov

Niektoré modely majú na konci magnetky na zavesenie prebývajúceho priťahovacieho popruhu alebo pútka na zavesenie. Konce potom nevlajú okolo dieťaťa.

 • Výškovo nastaviteľné ramenné popruhy
  Deti rastú a rastie aj dĺžka ich chrbta. Posuvný systém predĺži dĺžku používania školskej tašky pre prváka na štyri až päť rokov. Taška bez možnosti predĺženia chrbtovej časti vydrží 2 až 3 roky. Niektoré modely s rastúcim chrbtom budú dobre sedieť aj drobným deťom.

 • Reflexné prvky
  Sú dôležité za tmy a pre prípad nepriaznivého počasia, kedy je hmla či prší. Vodič vidí dieťa z väčšej diaľky a výrazne jasnejšie, aj keď hmla tlmí odrazy svetiel. Zvlášť dôležité sú reflexné prvky po stranách školskej tašky, ktoré vidia vodiči keď dieťa prechádza cestou. Najdôležitejšie sú však u starších detí, ktoré už chodia sami.

 • Bedrový pás
  Prenesie časť váhy školských potrieb na bedrá a uľahčí chrbtu. Drahšie modely majú bedrový pás polstrovaný, ktorý jediný skutočne prenáša a rozkladá ich váhu. Bedrový pás odporúčame obzvlášť deťom so skoliózou a ďalšími problémami chrbta. Polstrovaný bedrový pás majú napríklad Ergobag, Hama Step by step Grade, Boll School Mate a Smart alebo Herlitz SoftFlex, pre 2. stupeň a študentov Ergobag Satch alebo Coocazoo Joker, Porter a Mate. Pri nových modeloch batohov a aktoviek do školy Bagmaster nájdete odľahčený bedrový pás, ktorý tiež poslúži na rozloženie váhy.

 • Odvetrávacie kanáliky
  Chrbát dieťaťa aj študenta sa bude menej potiť.

 • Doťahovacie pásky a hrudný pásik

Doťahovacie pásky v hornej časti ramenných popruhov slúžia k lepšiemu usadeniu na lopatkách a vďaka hrudnému pásku nepadajú popruhy z ramien. Hrudný pásik býva aj na koľajničke, ktorá uľahčí manipuláciu. Hrudný pásik je možné kúpiť aj zvlášť.

 • Horná klopa s jednoduchou manipuláciou

Klopa sa musí jednoducho zatvárať, napríklad klipom, magnetickým zámkom alebo suchým zipsom.

TIPY pre správny a rýchly výber v našom eshope<

 • Rýchla filtrácia

Pri výbere využite možnosti filtrovania ponuky podľa výrobcu, motívu, váhy, farebnosti alebo podľa všetkých naraz.

 • Hrudný pások

Nemusí byť automaticky súčasťou tovaru. V ponuke máme niekoľko typov hrudných pásikov podľa modelov a značiek (nasúvací pásik, ktorý objíme celý ramenný popruh alebo pásky na zaháknutie k ramennému popruhu).

 • Vodoodpudivá povrchová úprava

Väčšina typov má vodoodpudivú úpravu povrchu a vydrží slabý dážď. Drahšie modely majú viac vrstiev impregnácie. Samozrejme je možné dokúpiť aj pláštenku.

 • Premerané rozmery

Orientujte sa podľa rozmerov. Vždy uvádzame výšku, šírku a hľbku, ktoré pri nových modeloch sami meriame.

 • Výškovo nastaviteľné ramenné popruhy

Pokiaľ chcete, aby taška do školy dlhšie slúžila, môžete vybrať tú s posuvným chrbtovým systémom. Niektoré majú iba jednoduchý systém s posúvaním ramenných popruhov hore a dole, iné majú prepracovaný chrbtový systém, ktorý je možné nastaviť aj priamo na chrbte dieťaťa (Step by Step Grade). Má zmysel zvoliť ju v prípade, kedy na začiatku nosenia ju má dieťa nastavenú na najkratšiu možnú výšku chrbta.

 • Polstrovaný bedrový popruh

Odporúčame obzvlášť pre deti so skoliózou.
 

A ideme do finále!

Teraz už je to len na vás. Vyberajte podľa Vašich predstáv o kvalite, tvare, výbave a v neposlednom rade aj o cene. Finálny výber by mal prebehnúť najlepšie s dieťaťom. Dizajn je pre neho dôležitý. V ponuke je nepreberné množstvo motívov pre všetky vekové skupiny, každé dieťa si tak môže nájsť, čo ho oslovuje. A na záver skontrolujte, či Vaša finálne vybraná varianta skutočne spĺňa všetko dôležité.

Aktualizované: 2. 3. 2023

Ako správne vybrať školskú tašku? Prečítajte si nášho sprievodcu.

Licencované produkty

Aktuálne

21.03.

Skúsili sme: 3 postupy zdobenia veľkonočných vajíčok s deťmi

Veľká noc sa blíži! Chystáte sa tento rok zdobiť vajíčka s deťmi? Ukážeme vám 3 techniky, ktoré možno ešte nepoznáte.

16.02.

Reflexné samolepky, prvky, prívesky a blikačky!

Aby boli vidieť! A to nielen menšie deti, ktoré chodia len s doprovodom, ale aj tie staršie! Tipy na reflexné prvky a iné.

05.12.

Vianočné tvorenie s deťmi

Vyrábate radi? Návody na stromček pre väčšie alebo anjelika pre tie malé. Spríjemnite si čakanie na Ježiška a darčeky.

22.11.

Ako vyrobiť adventný kalendár pre deti?

Vianočné tvorenie s deťmi môže zahŕňať aj ozdobu sáčkov na výrobu adventného kalendára. Ako na to?

MenuX

InformaceX