Výber školského batohu a aktovky

Väčšina školských tašiek má už automaticky ergonomickú konštrukciu chrbta, priedušné polstrovanie, nastaviteľné ramenné popruhy s hrudnými popruhmi alebo hrudné popruhy na dokúpenie, reflexné prvky a množstvo ďalších vychytávok.

  

Čím sa riadiť pri výbere?  
 • Aktovka alebo batoh, prípadne batohový typ s pevným dnom? Aktovku pre prváčikov odporúčame kvôli prehľadnosti a lepšej stabilite. Pre staršie deti je potom zase vhodnejší batoh do školy.
 • Je nutné zohľadniť postavu a výšku dieťaťa – pokiaľ je veľkosť a výška zle zvolená, nemôže ergonomicky tvarovaný chrbát plniť svoju funkciu. Keď dáte dieťaťu napr. ortopedické vložky o dve čísla väčšie, taktiež nebudú podporovať správne držanie klenby.
 • Odporúčame ujasniť si, ako dlho bude dieťa denne tašku na chrbte nosiť. Pokiaľ krátko, nie je nutné na niektorých veciach trvať, pretože 10 minút denne neovplyvní držanie tela.
 • Maximálny rozpočet. Pri výbere platí zlaté pravidlo, že s vyššou cenou dostanete aj vyššiu kvalitu. Najdrahší model však nemusí byť ten najlepší a najvhodnejší pre vaše dieťa. Zamerajte sa preto, prosím, na naše odporúčania.
Čo radí náš fyzioterapeut?  
 • Ergonómia chrbta tašky má kopírovať zakrivenie chrbtice.
 • Každý model má končiť uprostred krížovej kosti.
 • Mala by byť umožnená dostatočná mobilita krku vo všetkých smeroch.
 • Medzi lopatkami a polstrovaním chrbta nemá byť medzera.

Aké vychytávky zohľadniť?

Funkčnosť sa môže výrazne líšiť vďaka týmto vychytávkam:
 
 • Koniec ramenných popruhov

Niektoré modely majú na konci magnetky na zavesenie prebývajúceho priťahovacieho popruhu alebo pútka na zavesenie. Konce potom nevlajú okolo dieťaťa.

 • Výškovo nastaviteľné ramenné popruhy
  Deti rastú a rastie aj dĺžka ich chrbta. Posuvný systém predĺži dĺžku používania školskej tašky pre prváka na štyri až päť rokov. Taška bez možnosti predĺženia chrbtovej časti vydrží 2 až 3 roky. Niektoré modely s rastúcim chrbtom budú dobre sedieť aj drobným deťom.

 • Reflexné prvky
  Sú dôležité za tmy a pre prípad nepriaznivého počasia, kedy je hmla či prší. Vodič vidí dieťa z väčšej diaľky a výrazne jasnejšie, aj keď hmla tlmí odrazy svetiel. Zvlášť dôležité sú reflexné prvky po stranách školskej tašky, ktoré vidia vodiči keď dieťa prechádza cestou. Najdôležitejšie sú však u starších detí, ktoré už chodia sami.

 • Bedrový pás
  Prenesie časť váhy školských potrieb na bedrá a uľahčí chrbtu. Drahšie modely majú bedrový pás polstrovaný, ktorý jediný skutočne prenáša a rozkladá ich váhu. Bedrový pás odporúčame obzvlášť deťom so skoliózou a ďalšími problémami chrbta. Polstrovaný bedrový pás majú napríklad Ergobag, Hama Step by step Grade, Boll School Mate a Smart alebo Herlitz SoftFlex, pre 2. stupeň a študentov Ergobag Satch alebo Coocazoo Joker, Porter a Mate. Pri nových modeloch batohov a aktoviek do školy Bagmaster nájdete odľahčený bedrový pás, ktorý tiež poslúži na rozloženie váhy.

 • Odvetrávacie kanáliky
  Chrbát dieťaťa aj študenta sa bude menej potiť.

 • Doťahovacie pásky a hrudný pásik

Doťahovacie pásky v hornej časti ramenných popruhov slúžia k lepšiemu usadeniu na lopatkách a vďaka hrudnému pásku nepadajú popruhy z ramien. Hrudný pásik býva aj na koľajničke, ktorá uľahčí manipuláciu. Hrudný pásik je možné kúpiť aj zvlášť.

 • Horná klopa s jednoduchou manipuláciou

Klopa sa musí jednoducho zatvárať, napríklad klipom, magnetickým zámkom alebo suchým zipsom.

TIPY pre správny a rýchly výber v našom eshope<

 • Rýchla filtrácia

Pri výbere využite možnosti filtrovania ponuky podľa výrobcu, motívu, váhy, farebnosti alebo podľa všetkých naraz.

 • Hrudný pások

Nemusí byť automaticky súčasťou tovaru. V ponuke máme niekoľko typov hrudných pásikov podľa modelov a značiek (nasúvací pásik, ktorý objíme celý ramenný popruh alebo pásky na zaháknutie k ramennému popruhu).

 • Vodoodpudivá povrchová úprava

Väčšina typov má vodoodpudivú úpravu povrchu a vydrží slabý dážď. Drahšie modely majú viac vrstiev impregnácie. Samozrejme je možné dokúpiť aj pláštenku.

 • Premerané rozmery

Orientujte sa podľa rozmerov. Vždy uvádzame výšku, šírku a hľbku, ktoré pri nových modeloch sami meriame.

 • Výškovo nastaviteľné ramenné popruhy

Pokiaľ chcete, aby taška do školy dlhšie slúžila, môžete vybrať tú s posuvným chrbtovým systémom. Niektoré majú iba jednoduchý systém s posúvaním ramenných popruhov hore a dole, iné majú prepracovaný chrbtový systém, ktorý je možné nastaviť aj priamo na chrbte dieťaťa (Step by Step Grade). Má zmysel zvoliť ju v prípade, kedy na začiatku nosenia ju má dieťa nastavenú na najkratšiu možnú výšku chrbta.

 • Polstrovaný bedrový popruh

Odporúčame obzvlášť pre deti so skoliózou.
 

A ideme do finále!

Teraz už je to len na vás. Vyberajte podľa Vašich predstáv o kvalite, tvare, výbave a v neposlednom rade aj o cene. Finálny výber by mal prebehnúť najlepšie s dieťaťom. Dizajn je pre neho dôležitý. V ponuke je nepreberné množstvo motívov pre všetky vekové skupiny, každé dieťa si tak môže nájsť, čo ho oslovuje. A na záver skontrolujte, či Vaša finálne vybraná varianta skutočne spĺňa všetko dôležité.

Aktualizované: 2. 3. 2023

Ako správne vybrať školskú tašku? Prečítajte si nášho sprievodcu.

Licencované produkty

Aktuálne

19.05.

Nová kolekcia Bagmaster 2023

Nová kolekcia školských batohov od značky Bagmaster je tu!

10.05.

Dosky alebo box na zošity?

Je veľa možností ochrany zošitov a učebníc pred pokrčenými rohmi? Ktorá varianta bude tá pravá pre Vašich školákov?

27.04.

Máte doma MIND dieťa?

Chce čítať alebo násobiť, aj keď ešte nechodí do školy? Nebráňte mu! Možno máte doma MIND dieťa.

04.04.

Ako prebiehajú zápisy do prvého ročníka?

Máte doma budúceho prváčika? Čo si so sebou pripraviť na zápis do školy a ako zápis do prvej triedy prebieha?

MenuX

InformaceX