Ako vybrať aktovku pre prváčika

Výber prvej školskej aktovky sa môže na prvý pohľad zdať ako úplná veda. Rôzne parametre, reklamné ťaháky zo supermarketov a bohatý výber vám ľahko zamotajú hlavu. Nepodceniť nákup a zistiť si potrebné informácie berte však ako samozrejmosť. Zdravie našich detí je totiž jednou z mála vecí, na ktorých sa skutočne nevypláca šetriť.
Desatoro pri výbere aktovky do prvej triedy
 
 • Správna veľkosť
 • Anatomicky vyhotovená chrbtová časť
 • Polstrované a nastaviteľné ramenné popruhy
 • Váha maximálne 1,2 kg
 • Stabilita aj po otvorení klopy
 • Nevyhnutné reflexné prvky
 • Pevné a ideálne vodeodolné dno
 • Umývateľný a vodoodpudivý povrch (prípadne doplniť pláštenkou)
 • Kvalitné ucho na prenášanie v ruke
 • Praktické vnútorné usporiadanie (miesto na desiatový box a fľašu)
NAŠE TIPY pre mamičky

Zámena pojmov aktovka a batoh

Názvy tovarov preberáme od výrobcov, ktorý pri vytváraní názvu často zamieňajú pojmy! O dôvod viac použiť naše filtre pri výbere. Využitím filru získate výpočet len hľadaného typu bez ohľadu na jeho pomenovanie.

Veľkosť

Správne vybraná školská taška odpovedá svojou výškou dĺžke chrbta dieťaťa, konkrétne vzdialenosti medzi krížovou kosťou a ramenami. Pokiaľ je pre Vás tento bod dôležitý a tipy vyššie nedostatočné alebo skrátka chcete mať len istotu, spojte sa s našou zákaznickou linkou, telefonicky alebo cez Facebook, poradíme s výberom vhodnej veľkosti a strihu. Berte do úvahy, ako dlho bude denne nosená. V prípade, že dieťa do školy vozíte a teda to bude len pár minút, môžete si dovoliť vziať i väčsiu, pretože tak krátka doba nesprávne držanie tela nespôsobí. Tiež berte do úvahy, koľko môže ešte dieťa do 1. 9. vyrásť.

Drobní prváci s výškou pod 120 cm

Vyberajte tašky s výškou okolo 34 - 37 cm a najlepšie zo školských aktoviek, prípadne využite ponuku s výškovo nastaviteľnými ramennými popruhmi. Batohy pre túto výšku detí, bohužiaľ, na trhu nie sú. Často sa stretávame s príliž širokými ramennými popruhmi, mali by byť na hrane 3 cm. Doporučujeme a máme vyskúšané, že tieto produktové rady sedia malým deťom naozaj pekne: Bagmater LIM, Belmil MiniFit, Baggymax Trikky, Herlitz Smart a Loop, Spirit Cosmo a vďaka posuvnému chrbtovému systému Ergobag Prime.

Priemerne vysoký prvák 120 - 130 cm

Pre týchto prvákov je orientačná výška od 38 cm do max. 40 cm. Samozrejme, čím nižšie dieťa, tým menšia. Máme vyskúšané a dobre sedia (zoradené od tých menších po tie ozaj veľké):
Hama pre prvákov a Light2, Belmil 403-13, Herlitz LOOP a MIDI, Topgal BEBE, Emipo (starší typ ERGO ONE a TWO), Ars Una, Acron, Stil, Spirit Start, Oxybag Premium, Hama Step by Step, Herlitz Flexi, Schneiders. Bagmaster GEN a Galaxy, Topgal ENDY, Ergobag Prime, Beckmann, Bagmaster Alfa, Topgal Coco.

Športová postava s výškou nad 130 cm

Vyberajte tašku s výškou cca 41 cm. Lepšie sedí Topgal Elly, Mira či Bagmaster Mark, Mercury pre 3. - 4. triedu, Stil. Nájdu sa ale i typy s pevným dnom väčších veľkostí - Schneiders, Herlitz Motion, LEGO Maxi a Belmil Comfy Pack. Pokiaľ má dieťa zároveň i plnšiu postavu, všímajte si šírky. Potom dobre sedí napríklad Ergobag Satch. Pri plnšej postavě detí doporučujeme vyberať z drahších modelov s dobre riešenou ergonómiou chrbta kvôli prevencii proti chybnému držaniu tela.
 

 • Pre prvákov - aktovka alebo batoh?

  U nás nájdete široký výber oboch tak, aby ste ozaj našli to pravé pre Vaše dieťa. Počítajte s tým, že batohy bývajú vyššie a môže u nich hrať rolu moderný vzhľad. Aktovky sú prehľadnejšie a stabilnejšie. Napríklad Topgal sedí skôr priemerne vysokým prvákom (cca 125 cm vysokým) a drobným prvákom je veľký. Váha sa môže lišiť značka od značky. V našej ponuke sa obvykle pohybujú od 850 g do 1 100 g, ale máme i modely so 650 g.

 • Školská aktovka pre prvákov = stabilita a prehľadnosť

  • Pevná konštrukcia
   Stabilne stojí, jak plná, tak prázdna.
   
  • Jednokomorové provedenie
   Dieťa má na prvý pohľad prehľad o obsahu. Deťom, ktoré nie sú poriadkumilovné, výrazne uľahčí prácu v škole.
   
  • Posuvná prepážka
   Hlavná komora máva posuvnú prepážku, ktorá pomáha umiestneniu ťažších učebníc čo najbližšie chrbtu.
   
  • Spevnené dno
   Máva nožičky alebo je celoplastové, bráni tak ušpineniu a prevlhnutia a zvyšuje životnosť.
   
  • Výrobcovia

   Hama
   – nemecká značka s vyššou cenou, kvalitná výstupná kontrola, vyrába niekoľko typov školských aktoviek, predávaných väčšinou v sete. Step by Step patrí k väčším a drahším, vydrží spravidla po celý prvý stupeň. Rady Baggymax, Hama a Step by Step Light ocenia mamičky menších detí. Baggymax Trikky váži len 650 g a je najľahšia na trhu. Cenovo dostupná je rada Hama pre prvákov - jednoduchá, ale kvalitne prevedená.

   Herlitz - nemecký výrobca, Smart – rada vhodná i pre veľmi drobné deti, predáva sa samostatne, Loop - rada určená drobnejším deťom s modernejším tvarom a plastovým dnom, Midi - stredná rada, sedí väčšine detí, vrátane tých drobných, použitý je fluourescenčný materiál pre lepšiu viditeľnosť dieťaťa. Midi a Loop sú v predaji samostatne i v setoch, Flexi - najväčší a najdrahší model, predávaný len ako set. Rady Smart, Loop a Midi majú váhu do 1kg.   Emipo
   – jediný český výrobca, ktorý vyrába ozaj v Českej republike. Ponúkame modely Emipo Anatomic a Emipo Ergo. Líšia sa dnom, tvrdosťou klopy a prevedením vreciek. Anatomic váži 900 g a Ergo 1050 g. Chrbát majú z pevne lisovanej polyuretánovej peny a ponúka veľký objem. Certifikát Český výrobok.   Stil
   – český výrobca ergonomicky vydarených aktoviek, perfektne sedia deťom na chrbte a sú vhodné pre priemerne vysoké a vyššie deti. Sú ponúkané samostatne alebo v sete. Výrobca je známy originálnou grafikou a širokým výberom príslušenstva v rovnakom motíve.   Belmil
   – srbská firma ponúka cenovo dostupný tovar s ľúbivou grafikou, ktorá sedí deťom na chrbte ozaj perfektne. Sú v predaji samostatne alebo v setoch. Rada MiniFit sa hodí i pre veľmi drobné deti. Výroba v EU.
   Ars Una
   - veľmi kvalitné výrobky maďarského výrobcu pre žiakov 1. až 3. triedy, a to i pre menšie deti vďaka polohovateľnej výške ramenných popruhov.
   Oxybag
   - česká značka, pre 1. až 3. triedu v dvoch prevedeniach - Premium a Premium Flexi. Rada Premium Flexi je pre menšie deti. Ponúkané sú samostatne alebo v trojdielnom sete s peračníkom a vreckom na cvičky. Sú obľúbené vďaka licenčným motívom Ako vycvičiť draka, Minnie či Ľadové kráľovstvo, tak i vďaka vlastnej originálnej grafike.   Spirit
   -Spirit Start sú stabilné a prehľadné, dodávané len v setoch. Spirit Pro light sa odlišujú na prvý pohľad tvarom, žebrovaným prevedením chrbtového polstrovania a svietiacim LED zámkom. Rada Spirit COSMO má LED svietiaci zámok a je vhodná pre veľmi drobné deti.   Topgal
   - renomovaný český výrobca, v jeho ponuke nájdete radu BEBE, ktorá je vhodná pre deti od cca 123 cm.   Z ďalších výrobcov: Acron, LEGO.
 • Školský batoh pre prváka = viac komôr, športový vzhľad

  • Klasika s dvoma až troma komorami na zips
   
  • Konštrukcia nie je pevná
   Vätšina modelov nie je tak stabilná, ale pri zaťažení stabilitu relatívne drží.
   
  • Spevnené dno
   Dno bývá zo silnejšieho materiálu a s nožičkami.
   
  • Moderný vzhľad
   
  • Deti mávajú jednoznačnú požiadavku nosiť tento typ už v 1. triede. Tomu je prispôsobená i naša ponuka.
   
  • Máva viac kapies a ďalšie členenie
   Vhodný pre deti, ktoré milujú systém a poriadok.
   
  • Výrobcovia

   Bagmaster
   - český výrobca vysoko kvalitných modelov s nadčasovými motívmi, v ponuke sú samostatne i v setoch, pre 1. - 3. triedu doporučujeme rady Galaxy a Gen. Následne je vhodné deťom zaobstarať do 3. - 5. triedy model z rady Alfa, Mercury, Element alebo Maxvell.


   Topgal - väčšina typov pre 1. stupeň je dvojkomorová, chrbát je polstrovaný s hliníkovou konštrukciou alebo lisovaný z polyurethanovej peny. Sú kvalitne spracované, v predaji sú samostatne alebo v rôznych setoch, napr. i s pláštenkou. Podľa našich skúseností sa kvôli dĺžke chrbtovej časti hodia i tie nejmenšie modely pre väčšie deti (od cca 125 cm).
   Oxybag
   - český výrobca Karton P+P ponúka radu Oxy Style mini, vhodnú skôr pre deti od 3. triedy alebo pre vysokých prvákov.
   Boll
   - kvalitné, technicky prepracované školské modely od českého výrobcu, rada SCHOOL MATE 18 pre prvákov a SMART 22 od 3. triedy ZŠ. Zaujmú výškovo nastaviteľným chrbtovým systémom a vystuženým chrbtovým panelom pre rovnomerné rozloženie váhy.
   Spirit
   - dvojkomorový Spirit Kids je určený pre žiakov od 1. do 4. triedy základnej školy. 


   Z ďalších výrobcov: Stil, Explore, Scout, Pixie Crew, Target
 • Školský batoh s pevným dnom pre prváka = stabilita, športový vzhľad

  • Jedno alebo dvojkomorové prevedenie
   
  • Pevnejšia konštrukcia než u klasického modelu
   Vďaka pevnejšej konštrukcii a dnu stojí pomerne stabilne jak plný, tak prázdny.
   
  • Kompromis
   Vhodné riešeni pre prváka, ktorému sa javí aktovka ako nemoderná, ovšem nie je dostatočne vyzreté pre nosenie klasického strihu, hlavne z pohľadu udržania poriadku.
    
  • Výrobcovia   Ergo
   - český výrobca Karton P+P zameriavajúci sa na licenčné a zvieracie motívy, pre väčších prvákov alebo pre 3. a 4. triedu je určené dvojkomorové anatomické prevedenie s klopou na suchý zips nazvané ako rada PLUS alebo rada bez klopy Ergo Junior.


   Schneiders - rakúsky výrobca kvalitných školských tašiek v sete. Majú všetky vychytávky, ako výškovo nastaviteľné ramenné popruhy a doťahovacie pásky, hrudný pás a polstrovaný bedrový pás. Veľkostne sa hodia pre väčšie deti, prekvapí váhou 1 kg.   Ars Una
   - kvalitné prevedenie pre 1. stupeň, majú pevné dno a ponúkajú veľký priestor pre uloženie školských potrieb. Ich veľkou výhodou je nízka váha 900 g a 970 g, opäť pre väčšie deti.
   Ergobag
   - nemecký výrobca luxusných školských modelov s unikátnym ergonomickým systémom, výškovo nastaviteľnými ramennými popruhmi a polstrovaným bedrovým pásom, 100% z PET fliaš, pre 1. - 4. triedu. Patrí medzi značky s vyššou cenou.


   Beckmann originálny desingn od nórskeho výrobcu, polstrovaný bedrový pás, hrudný pás s koľajničkou, patrí medzi najľahšie a kvalitne spracované, ale tiež medzi najdrahšie na trhu.
    
   
aktovka""Viac všeobecných rád nájdete v sprievodcovi.

Späť na výpis článkov
Ako správne vybrať školskú tašku? Prečítajte si nášho sprievodcu.

Licencované produkty

Aktuálne

19.05.

Bagmaster 2021 - nové modely školských tašiek pre prváčikov a celý 1. stupeň

Anatomické praktické batohy, ktoré deťom skvele sedia na chrbte a poskytujú dostatočný komfort pri každodennom nosení.

13.05.

Školské aktovky Stil pre prváčikov v novej kolekcii 2021

Aktovky deťom skvele padnú, magnetický zámok maximálne uľahčí zatváranie a nápadité motívy deti ľahko nadchnú!

11.05.

Herlitz 2021 - nová kolekcia školských tašiek pre prvákov

Nová kolekcia má nápadité motívy, skvelú ergonómiu a cenu, ktorá poteší.

30.04.

Recenzia školských aktoviek Oxybag pre prváčikov v novej kolekcii 2021

Čo povedať mamičkám o značke Oxybag? Vyrábajú ju sympaťáci z Moravy, ponúkajú veľké množstvo motívov a počúvajú prianiam detí.

MenuX

InformaceX