Ako vybrať aktovku pre prváčika

Výber prvej školskej aktovky sa môže na prvý pohľad zdať ako úplná veda. Rôzne parametre, reklamné ťaháky zo supermarketov a bohatý výber vám ľahko zamotajú hlavu. Nepodceniť nákup a zistiť si potrebné informácie berte však ako samozrejmosť. Zdravie našich detí je totiž jednou z mála vecí, na ktorých sa skutočne nevypláca šetriť.

 

  •     Školské aktovky pre prváčikov - veľa otázok a odpovedí

Máte za sebou rozhodnutie, že dáte prednosť aktovke pred batohom, ale neviete ako ďalej? Postupujte krok za krokom. Pri nákupe detskej školskej aktovky sa najskôr zamerajte na jej vyhotovenie. Každý fyzioterapeut vám potvrdí, že nie je nič horšie, než pokrivený chrbát u detí. Nezaviní ho len zlé sedenie, ale aj nekvalitná taška do školy.

Akonáhle vám dôjde aktovka domov, vždy ju hneď  vyskúšajte. Nesmie končiť pod zadkom dieťaťa. Chrbtová časť aktovky musí tiež spĺňať ergonomické tvarovanie. Ruka v ruke s tým idú ramenné popruhy. Všetky kvalitné aktovky majú popruhy polstrované a hlavne nastaviteľné, pričom horné uťahovanie popruhov nie je u všetkých aktoviek bežné. Aj vďaka možnosti nastaviť dĺžku popruhov docielite správneho priľnutia k chrbtu. Bonusom je hrudný popruh, ktorý zaistí neskĺzavanie z ramien. Deťom sa potom aktovka nosí pohodlne a jej váha je optimálne rozložená.

Aby ste zabránili problémom s chrbticou, pozrite sa aj na hmotnosť školskej aktovky. Nie nadarmo určuje ČSN norma váhu nenaplnené aktovky. Už v prvej triede so sebou deti nosia každý deň do školy veľké množstvo vecí a ak je aktovka ťažká sama o sebe, zbytočne zaťažuje chrbticu vašich detí ešte viac. Pre prvý stupeň ČSN norma odporúča aktovky s hmotnosťou maximálne 1,2 kg, ale prváčikom môžete zaobstarať aktovku aj ľahšiu, konkrétne s váhou pod 1 kg. Zároveň potom dohliadnite aspoň zo začiatku na to, čo si deti balia do školy. Všetky zbytočnosti nechajte doma. Napríklad vodu do fľaše na pitie si deti môžu napustiť až v škole, v aktovke potrebujú veci vždy len na konkrétny deň a dosky na zošity vyberajte ľahké z PVC (polyvinylchlorid). Pomôcky do krúžku aj na cvičenie umiestnite do vrecka na telocvik, ktorý zvládnu vziať deti i do ruky a po väčšinu času zostáva v škole v šatni.
  •     Čo ešte potrebujete vedieť o školskej taške pre prváčika?

Aj keď deti nosia aktovku takmer výhradne na ramenách, určite ocenia aj kvalitné ucho na prenášanie v ruke. Pri postavení na zem by sa potom aktovka nemala prevážiť. Zaistí to spevnená konštrukcia aktovky a jej pevné a ideálne aj nepremokavé dno. Vodoodpudivá úprava patrí celkovo k dôležitým parametrom aktoviek. Ako poistku do nepriaznivého počasia môžete kúpiť pláštenku na školský batoh. Na materiály nadväzujú reflexné prvky aktovky. Dieťa musí byť vidieť za každej situácie! V tomto prípade platí, že čím viac, tým lepšie.

V neposlednom rade nezabúdajte na to, že aktovka patrí deťom a tým sa musí páčiť. Zapojte deti do konečného výberu a porozprávajte sa o tom, aké vzory a farby sa im páčia. S vysnívanou aktovkou sa do školy chodí oveľa lepšie ako s tou, ktorú nosia len z donútenia.
  •     Vnútorné usporiadanie aktovky do školy - kto hľadá, nájde!

Aktovky nájdete jednokomorové, delené pomocou priehradiek. Aj u tých bez priehradiek sa môžete spoľahnúť na dostačujúci počet kapsičiek alebo bočných vreciek. K chrbtovej časti dajte deťom to najťažšie (väčšinou učebnice). Potom nasledujú zošity a školský peračník. Peňaženky a drobnejšie veci sa ľahko schovajú do menších kapsičiek a fľaša s pitím si nájde svoje miesto vonku v bočnej časti. Môže sa to zdať ako zbytočné, ale chaos vo veciach prváčikom neprospeje.
  •     Desatoro pri výbere aktovky do prvej triedy

Na záver pridávame zoznam najdôležitejších požiadaviek na aktovku pre prváčika. Obsahuje všetky dôležité veci obsiahnuté v tomto článku.

Toto naše desatoro si vytlačte a postupne si označte body, na ktorých vám záleží. Ak aktovka pre vášho budúceho prváčika spĺňa všetkých desať bodov, potom môžete byť úplne pokojní, pretože ste pre vaše dieťa zohnali to najlepšie.
            
1. Správna veľkosť aktovky
            
2. Anatomicky vyhotovená chrbtová časť
            
3. Polstrované a nastaviteľné ramenné popruhy
            
4. Váha aktovky maximálne 1,2 kg
            
5. Stabilita školskej aktovky aj po otvorení klopy
            
6. Nevyhnutné reflexné prvky
            
7. Pevné a ideálne vodeodolné dno
            
8. Umývateľný a vodoodpudivý povrch (prípadne doplniť pláštenkou)
            
9. Kvalitné ucho na prenášanie v ruke
            
10. Praktické vnútorné usporiadanie (miesto na desiatový box a fľašu)

Späť na výpis článkov
Ako správne vybrať školskú tašku? Prečítajte si nášho sprievodcu.

Licencované produkty

Aktuálne

30.01.

Bagmaster 2020 - nové školské aktovky a batohy pre všetkých školákov

Bagmaster v roku 2020 prichádza s novými školskými batohmi pre 1. stupeň základnej školy. Pozrite sa na naše horúce tipy s palcom hore a výhody jednotlivých modelových radov.

12.08.

Maďarská Arsuna a jej vyladená kolekcia 2019

Arsuna farebne ladí a vie pohladiť detskú dušu

31.07.

Český Stil naberá rýchlosť

České aktovky a batohy od prvej triedy až po maturitu s kvalitou porovnateľnou s Octaviou, za rozumnú cenu a s dlhou výdržou.

MenuX

InformaceX