Ako správne obúvať deti?

Je správne nosiť barefoot topánky alebo naopak topánky s vytvarovanou podporou klenby? Čo je pri výbere podstatné?

Iba 1 % detí sa rodí s vadou nohy. V roku 2015 bol pracoviskom ortopedickej protetiky v Hamzovej odbornej liečebni pre deti a dospelých zahájený projekt „Zdravá detská noha“. Zúčastnilo sa ho 818 detí zo základných a materských škôl. Vady nôh boli diagnostikované u 437 detí, čo je 53 %. Je dobré si taktiež uvedomiť, že postavenie nôh pôsobí na postavenie kolenných kĺbov, bedier, panvy a chrbtice.

Najčastejšie sú získané vady u detí spôsobené voľnosťou väzivového aparátu a svalovou ochablosťou. Tu je treba zdôrazniť, že najdôležitejšia je dĺžka pohybu denne. Malo by ísť nie len o pohyb, kedy sa dieťa nezadýcha, ale aj o taký, kedy sa zadýcha. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča pre deti od piatich do sedemnástich rokov minimálne 60 minút strednej až intenzívnej pohybovej aktivity, pri ktorej za zadýchajú, denne.

Väčšina odborníkov sa prikláňa hlavne k rozmanitosti obúvania.
Křenek (2016) sa prikláňa k tomu, aby sa obuv kombinovala. Pri aktívnych hrách, vonku, na pieskovisku sa odporúča mať nohu na voľno. Dieťa sa tým učí, ako má nohu položiť. Pri statických aktivitách (kreslenie na tabuľu, kľudnejších hrách, kedy sa viac stojí a svaly na nohe sa toľko nezapájajú) by si vybrali pevnú obuv.
Taktiež MUDr. Picek hovorí: „Najvhodnejšia a najzdravšia chôdza je naozaj na boso, ale iba na mäkkej podložke, napr. behanie po piesku, tráve, či po malých jemných okruhliakoch. Je to prirodzené a dochádza tak ku správnemu prekrveniu nôh. Chôdza naboso na tvrdom povrchu je naopak nevhodná alebo časom prináša komplikácie v podobe zrútenia klenby a podobných problémov.“

Barefoot
Spojenie slov BARE a FOOT v preklade znamená bosé chodidlo. Ide o obuv s tenkou podrážkou s dostatkom priestoru tak, aby sa v nich mohli pohybovať čo najprirodzenejšie. Princíp barefoot topánok funguje tak, že noha má určité otlakové zóny, a tie by sme mali intuitívne (podvedome) používať správne (Křenek, 2016). Vychádza z toho, že ľudská noha je prispôsobená pre chôdzu naboso po mäkkých povrchoch. Podľa Havrda (2015) v relácii Sama doma, neodporúča v topánkach s minimálnou podrážkou chodiť po tvrdých podkladoch. Podľa Marunovej (2017) nie je barefoot obuv pre tých, ktorý majú voľné väzivo, deformity nohy, akútne bolesti a zápaly v nohách a pre ľudí, ktorý potrebujú nápravnú, ortopedickú nohu.

Klasická detská obuv
Vhodná dĺžka v prednej časti topánky má mať pre priestor na prsty rezervu 1–1,5 cm a dostatočnú výšku. Podrážka by mala byť rovná, tenká a ohybná, zvlášť v prednej časti, a to pre zaistenie plynulého odvíjania chodidla od zeme pri odpichu.
V priestore v obuvi ide o to, že tvar topánky má zodpovedať prirodzenému tvaru nohy používateľa. Má mať priestornú špičku, dostatok miesta pre prsty. Opätok, to je časť, ktorá drží pätu, má byť dostatočne pevný a dlhý. Drží a fixuje pätu. Zosilňovanie svalstva a väziva prebieha najintenzívnejšie do 5.–6. roku dieťaťa a po celú dobu od prvých krôčikov je nosenie obuvi s pevným opätkom veľmi dôležité.
Otázkou ostáva, či s alebo bez ortopedického tvarovania podstielky. Dominik Šprunk, odborník zo spoločnosti SANTÉ uvádza, že do veľkosti topánok cca 27–28 by podstielka mala byť rovná. Dieťa má na nôžke tukový vankúš a klenok nohu deformuje.
Skúsený ortopéd MUDr. František Picek hovorí: „Ak rodičia kupujú topánky väčším deťom, nemali by sa obávať topánku vyskúšať už v obchode, nechať deti prebehnúť sa, zabrzdiť, topánka by sa mala v prednej časti čiastočne ohnúť, ale nie zlomiť, za to zadná časť okolo päty musí byť pevná.“

Čo si všímať u detí od cca 3 rokov?
Problém môže byť, keď Vaše dieťa:
  • Stáča špičky dovnútra
  • Má spadnuté kotníky dovnútra
  • Má koleno do „X“
  • Vytáča špičky von
  •  Má ploché nohy
  • Chodí po špičkách
  • Postavenie piet pri pohľade zozadu. Na obrázku je vyobrazenie nôh hore správne, dole vadné.


Zdroje:
Křenek P., 2016: Seriál s Radkem - Díl 4. - Děti a barefoot. [cit. 11. 9. 2018]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=yGB8kLKsSnM
Marunová E., 2017: Barefoot obuv, cesta ke zdravým nohám?Agel, Ostrava. [cit. 11. 9. 2018]. Dostupné z: https://www.agel.cz/media/blogy/170919-barefoot-obuv.htm
Picek F. a Šprunk D., https://www.mojezdravi.cz/novinky/odbornik-vyvraci-mytus-ze-male-deti-potrebuji-ortopedicke-vlozky-5419.html
Havrda M., 2015: Sama doma. [cit. 11. 9. 2018].Dostupné z: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1148499747-samadoma/215562220600093/video/423226

 

Späť na výpis noviniek
Ako správne vybrať školskú tašku? Prečítajte si nášho sprievodcu.

Licencované produkty

Aktuálne

16.01.

Učenie nie je mučenie

Tipy pre zábavnú formu učenia a pilovania 😊 Ako môže tiež prebiehať domáca príprava na prvom stupni?

16.12.

Kreatívne hračky a tvorenie

Vytvoriť alebo vyrobiť vlastný obrázok, dekoráciu alebo bábiku a radovať sa z vlastného výtvoru, je to k čomu by sme mali deti viesť.

14.11.

Tipy na darčeky - spoločenské hry

V dnešnej dobe zapojiť deti doma do iných aktivít ako sú hry na počítači alebo tablete býva čoraz viac zložitejšie. A tak sme dali s kolegyňami hlavy dohromady a vybrali pre Vás doskové hry, ktoré doma s deťmi rady hráme. Rozdelenie podľa veku sme si u niektorých dosiek upravili, ale uvádzame aj odporúčaný vek od výrobcu.

14.09.

Ako správne obúvať deti?

Je správne nosiť barefoot topánky alebo naopak topánky s vytvarovanou podporou klenby? Čo je pri výbere podstatné?

MenuX

InformaceX