Skúsili sme: 3 postupy zdobenia veľkonočných vajíčok s deťmi

Blíži sa Veľká noc a s ňou aj obľúbené tvorenie s deťmi - zdobenie veľkonočných vajíčok. Skôr ako sa však vyberiete na nákup výtvarných potrieb, musíte urobiť dôležité rozhodnutie. Akou technikou budete tento rok zdobiť vajíčka?

Možno budete s menšími deťmi maľovať na vajíčka po prvýkrát, alebo už máte dlhoročné skúsenosti a vyskúšali ste všetko. Nech je to akokoľvek, pripravili sme pre vás sprievodcu tromi technikami zdobenia veľkonočných vajíčok, ktoré možno nepoznáte. A najlepšie na tom je, že ich môžete robiť s deťmi a zažijete pri tom veľa zábavy.

Veľkonočné tvorenie s deťmi


Príprava na tvorenie s deťmi

Skôr ako začnete zdobiť veľkonočné vajíčka, je niekoľko vecí, ktoré sa vám budú hodiť. Prvou sú vyfúknuté vajíčka, dôkladne umyté saponátom alebo octovou vodou. Zbavíte sa tak mastnoty a farby budú krásne držať. Ďalej budete potrebovať špajdle, na ktoré umiestnite veľkonočné vajíčka, a aby sa vám nezošmykli, môžete ich upevniť tak, že okolo nich omotáte obyčajnú gumičku alebo kúsok plastelíny.

Nakoniec si pripravte pracovnú plochu. Ako už asi viete, tvorenie s deťmi je zvyčajne neporiadne, preto je dobré položiť na stôl noviny, kus igelitu alebo umývateľný obrus. Dajte deťom zásteru alebo staršie oblečenie, ktoré si môžu zašpiniť. A menším deťom sa budú hodiť aj mikroténové rukavice. Predídete tak neskoršiemu čisteniu škvŕn od farby z rúk. Máte všetko? Výborne, zdobenie vajíčok s deťmi sa môže začať.


Ako maľovať vajcia akrylovými farbami

Najjednoduchšou technikou zdobenia veľkonočných vajíčok, ktorú zvládnu aj deti a úplní začiatočníci, je maľovanie vajíčok farbami. Namiesto klasických temperových farieb môžete tentoraz vyskúšať akrylové farby. Krásne držia na vajíčkach a práca s nimi je veľmi podobná. Môžete ich riediť, ale lepšie kryjú neriedené. Požadovaný odtieň potom dosiahnete zmiešaním farieb na maliarskej palete.

Budete potrebovať:


Postup zdobenia veľkonočných vajíčok akrylovými farbami:
Pomocou väčšieho štetca naneste farbu na celé čisté vajcia. Tradičné veľkonočné farby sú zelená, červená alebo žltá. Nechajte farbu zaschnúť a potom vajcia ozdobte tenkými štetcami. Medzi osvedčené motívy patria bodky, pruhy, vlny alebo dokonca kvety. Tí šikovnejší môžu popustiť uzdu svojej fantázii a vyskúšať si kuriatka alebo zajačikov.

Tip pre krásne veľkonočné vajíčka: Farby vydržia dlhšie a vajíčka sa budú pekne lesknúť, ak ich na záver natriete alebo nastriekate bezfarebným lakom.


Zdobenie veľkonočných vajíčok s deťmi akrylovými farbami Malovanie vajíčok akrylovými farbami


Ako zdobiť vajíčka metalickými farbami a fixkami

Pomocou metalických gélových farieb na vajíčka môžete dosiahnuť veľmi efektný výsledok pri farbení vajec. Farby môžete nanášať priamo na vajíčka rukami (v rukaviciach). Deťom sa to bude páčiť. Nakoniec môžete veľkonočné vajíčka ozdobiť čiernymi fixkami a vytvoriť tak veľmi presné, zaujímavé vzory.

Budete potrebovať:

  • vyfúknuté vajíčka
  • metalické farby
  • čiernu fixku
  • plastové alebo gumové rukavice


Postup zdobenia vajíčok metalickými farbami:
Rukavice si nasaďte na ruky a vytlačte si do dlane vybranú farbu. Potom už len prstami potrite vajíčko farbou a môžete ho nechať zaschnúť. Nakoniec vajíčko ozdobte fixkami. Na zafixovanie farby môžete vajíčka opäť nastriekať lakom.

 Zdobenie vajíčok metalickými gélovými farbami

 

Ako zdobiť vajcia lakom na nechty

Máte doma zvyšky lakov na nechty vo výrazných farbách, ktoré príliš nepoužívate? Ozdobte si nimi vajíčka. Možno sa vám to nezdá, ale lak na nechty prekvapivo pekne zafarbí vajíčka a nemusíte ich ani prelakovať, aby boli lesklé. Túto techniku zdobenia ľahko zvládnete aj s deťmi a bez veľkého neporiadku.

Budete potrebovať:

  • vyfúknuté vajíčka
  • niekoľko lakov na nechty v rôznych farbách (napr. červená, žltá)
  • rukavice alebo odlakovač na nechty


Postup zdobenia vajíčok lakom na nechty:
Vajíčka môžete jednoducho natrieť lakom, nechať zaschnúť a potom ich ozdobiť pruhmi, bodkami a inými vzormi, rovnako ako pri maľovaní vajíčok akvarelmi. Bodky na vajíčku ľahko vytvoríte tak, že zapichnete špendlík do kúska gumy na ceruzke, ponoríte hlavičku do laku a použijete ju ako pečiatku.

Tip na farbenie vajíčok lakom: Na zdobenie si môžete vziať rukavice. Lak sa prekvapivo ľahko dostane na prsty, najmä u detí. V každom prípade je dobré mať po ruke odlakovač na nechty.

 Zdobenie vajíčok s deťmi lakom na nechty


Tak čo, už ste si vybrali? Zaobstarajte si s deťmi potreby na zdobenie vajíčok čo najskôr. Potrebné farby nájdete aj v našom e-shope.Späť na výpis noviniek
Ako správne vybrať školskú tašku? Prečítajte si nášho sprievodcu.

Licencované produkty

Aktuálne

21.03.

Skúsili sme: 3 postupy zdobenia veľkonočných vajíčok s deťmi

Veľká noc sa blíži! Chystáte sa tento rok zdobiť vajíčka s deťmi? Ukážeme vám 3 techniky, ktoré možno ešte nepoznáte.

16.02.

Reflexné samolepky, prvky, prívesky a blikačky!

Aby boli vidieť! A to nielen menšie deti, ktoré chodia len s doprovodom, ale aj tie staršie! Tipy na reflexné prvky a iné.

05.12.

Vianočné tvorenie s deťmi

Vyrábate radi? Návody na stromček pre väčšie alebo anjelika pre tie malé. Spríjemnite si čakanie na Ježiška a darčeky.

22.11.

Ako vyrobiť adventný kalendár pre deti?

Vianočné tvorenie s deťmi môže zahŕňať aj ozdobu sáčkov na výrobu adventného kalendára. Ako na to?

MenuX

InformaceX