Reflexné samolepky, prvky, prívesky a blikačky!


Bezpečnosť detí je u všetkých rodičov na prvom mieste. Jar je ešte pomerne ďaleko, deň je stále krátky a veľa detí chodí ráno aj popoludní do školy alebo domov z krúžkov za šera alebo dokonca za tmy. Často sa stáva, že aj počasie cez deň nie je optimálne – hmla, hustý dážď, sneženie. A v tomto počasí môžu vodiči motorových aj nemotorových vozidiel neosvetlené deti ľahko nechtiac prehliadnuť.
Menší školáci a predškoláci chodievajú väčšinou v sprievode starších súrodencov, rodičov alebo iných dospelých osôb, ani tak však nie je na škodu dbať aj u nich na vlastnú bezpečnosť. Pre staršie deti, ktoré chodia úplne samé, už je to nutnosť.
Výrobcovia školských i predškolských tašiek už našťastie na bezpečnosť myslia a väčšinou ich reflexnými prvkami vybavujú automaticky – tu je nutné dbať na to, aby boli naozaj zo všetkých strán – u väčších detí sa často zabúda na boky batohov – pritom to je strana, ktorou vodič auta na prechode pre chodcov vidí ako prvý.

Viete, že reflexné oblečenie, dáždnik alebo akákoľvek iná časť oblečenia je vidieť na 3x väčšiu vzdialenosť ako všeobecne dobre viditeľné biele oblečenie? A na 10x väčšiu vzdialenosť ako modré oblečenie? Pre predstavu – v bielej vás alebo vaše dieťa vodič uvidí na 24m, avšak za použitia reflexných alebo svietiacich prvkov vás uvidí až na vzdialenosť 200m – a to už je dosť na to, aby bol schopný bezpečne zareagovať a neohroziť váš život ani zdravie. Z výskumu vyplýva, že vodič pri rýchlosti 75km/h potrebuje 31m (1,5 sekundy) na to, aby si uvedomil, že sa pred ním nachádza chodec/cyklista/kolobežkár v nebezpečenstve a môže zareagovať – vidíte teda, že samotné použitie svetlého oblečenia nie je dostatočné.

Je dobré si okrem toho všímať aj farby na školskej taške. Farebná školská taška pre prvákov je tiež vždy oveľa lepšie vidieť, ako čierny batoh. Staršie deti už asi nepresvedčíme, ale výhodou malých detí je, že majú farby rady a výber výraznejších farieb nebýva problém. Úplne ideálne sú farby ako jasne žltá, zelená alebo oranžová - takzvané farby fluorescenčné. Musíme však myslieť na to, že zvyšujú viditeľnosť iba za denného svetla. Za súmraku alebo za tmy túto svoju schopnosť stráca a ich doplnenie o reflexné alebo svietiace prvky je nevyhnutné.
Úplne ideálne je doplnenie výraznej a bezpečne označenej aktovky aj o jasne farebné oblečenie. Prosím, myslite na to, že použitie oblečenia v jasných ideálne fluorescenčných farbách, ktoré zvyšujú svetelný kontrast voči pozadiu, predlžujú vzdialenosť, z ktorej môže vodič dieťa zaznamenať. V tomto prípade určite platí, čím viac, tým lepšie.
A čo teda môžeme konkrétne pre zvýšenie bezpečnosti odporučiť?
- Naozaj kvalitný výber školskej tašky s reflexnými plochami zo všetkých strán (zodpovedajúca farba, dostatočný počet a umiestnenie).
- Niektorí výrobcovia už zareagovali na dopyt a šijú batohy s celoreflexnou potlačou – bývajú síce o niečo drahšie, ale táto investícia sa naozaj oplatí.
- Školské batohy pre staršie deti, ktoré už nie sú také farebné je dobré doplniť napríklad reflexnými samolepkami alebo páskami, blikajúcim svetielkom, ktoré na ne umiestnime alebo napríklad aj pláštenkou, ktorá sa v prevažnej väčšine vyrába vo fluorescenčných farbách a tie lepšie aj s reflexnou potlačou.
- Môžeme dieťaťu zaobstarať aj kvalitný dáždnik v správnej farbe.
- A v neposlednom rade môžeme tašky vybaviť príveskami alebo samonavíjacími páskami. K niektorým typom tašiek sú v ponuke aj špeciálne výmenné reflexné alebo blikacie placky (kletties/blikacie obrázky Magic mags/…).Treba však myslieť na to, že dieťa treba dôkladne poučiť o použití týchto bezpečnostných prvkov. Je super, keď má vaša ratolesť vetrovku vo svietivo žltej farbe, ale v okamihu, keď zostane schovaná bezpečnosť nezvýši. Rovnako tak blikačku je potrebné zapnúť, aby plnila svoju funkciu.


Späť na výpis noviniek
Ako správne vybrať školskú tašku? Prečítajte si nášho sprievodcu.

Licencované produkty

Aktuálne

21.03.

Skúsili sme: 3 postupy zdobenia veľkonočných vajíčok s deťmi

Veľká noc sa blíži! Chystáte sa tento rok zdobiť vajíčka s deťmi? Ukážeme vám 3 techniky, ktoré možno ešte nepoznáte.

16.02.

Reflexné samolepky, prvky, prívesky a blikačky!

Aby boli vidieť! A to nielen menšie deti, ktoré chodia len s doprovodom, ale aj tie staršie! Tipy na reflexné prvky a iné.

05.12.

Vianočné tvorenie s deťmi

Vyrábate radi? Návody na stromček pre väčšie alebo anjelika pre tie malé. Spríjemnite si čakanie na Ježiška a darčeky.

22.11.

Ako vyrobiť adventný kalendár pre deti?

Vianočné tvorenie s deťmi môže zahŕňať aj ozdobu sáčkov na výrobu adventného kalendára. Ako na to?

MenuX

InformaceX