Detské obliečky - čo je dobré vedieť

Chcete aby sa vaše dieťa večer do postele tešilo? Nie je nič jednoduchšie, než mu zaspávanie spríjemniť kvalitnými a krásnymi detskými obliečkami.
Medzi prvé veci, ktoré nakúpia nastávajúci rodičia do výbavy bábätka, patria obliečky do postieľky. Vyrábajú sa väčšinou zo 100% bavlny, sú veľmi príjemné na dotyk a ich dizajn krásne doplní celkový dojem z prvej detskej izbičky. Postieľku je vhodné vybaviť aj nepriepustnou plachtou.
Okolo druhého roku dieťaťa už kupujeme veľkú posteľ a tu sa nám otvára nepreberné množstvo možností, designov, typov a materiálov detských lôžkovín.
Väčšinou sa jedná o klasický rozmer pre detské obliečky 140x200.
U malých detí prevažujú v obľube rozprávkové a filmové postavičky, autíčka alebo zvieratká. U väčších potom nasledujú filmoví hrdinovia – napr. obliečky Harry Potter, herné motívy – play station alebo Minecraft. Pre teenagerov potom prichádzajú do módy abstraktné, kvetinové alebo 3d vzory.V poslednej dobe sa veľkej obľube u detí tešia svietiace obliečky. Súčasťou potlače povlakov je špeciálna fluorescenčná farba, ktorá po nasvietení denným svetlom alebo lampičkou vydrží nejaký čas po zhasnutí svietiť. Tento typ je nutné prať veľmi opatrne a myslieť na to, že opakovaným praním sa tento efekt postupne vytráca. Z našej skúsenosti však k opotrebovaniu nedochádza nijako rýchlo a väčšinou vydrží celú dobru záujmu dieťaťa o danú tému 😊.


 

A aký zvoliť materiál?

Nemusíme sa už spoliehať iba na bavlnu v jej najjednoduchšej úprave. Výrobcovia prichádzajú s ďalšími materiálmi, ktoré prinášajú mnoho výhod:
- Biobavlna – používa sa najmä do detských postieľok. Jej hlavné výhody spočívajú v pestovaní bez pesticídov a spracovaní bez použitia chemických látok. Pestovanie biobavlny sa vracia k pôvodným poľnohospodárskym technikám za použitia ľudskej sily pri zbere, prirodzeného zavlažovania a nasadenia biologických škodcov. Pokiaľ vám nie je ekológia cudzia, neurobíte s biobavlnou chybu.- Krep je obľúbený najmä tým, že sa nemusí žehliť. Ide stále o bavlnu so všetkými jej výhodami ako napr. hrejivosť alebo vysoká savosť.

- Bavlnený satén – ďalšia obľúbená úprava bavlneného vlákna. Medzi veľké výhody patrí opäť zachovanie všetkých vyššie zmienených vlastností a navyše vyniká dlhodobou životnosťou pri zachovaní kvality látky i potlače, luxusným vzhľadom s jemným leskom a je veľmi príjemné na dotyk a nemusíte ho žehliť!

- Flanel je veľmi hrejivý vhodný najmä na zimné mesiace. Vlákna bavlny sú tkané v hustom počte nití v krepovej väzbe a počesané, čím vzniká látka s mimoriadnou hebkosťou.

- Mikroplyšové obliečky vhodné opäť predovšetkým na zimné mesiace. Tu treba dávať pozor na zloženie. Väčšina výrobcov ho ponúka vo variante 100% polyester – látka stráca svoju priedušnosť a savosť. Vhodný je bavlnený mikroplyš ktorý je z 80% tvorený bavlnou (napr. Matějovský). Veľkou výhodou je absolútna nenáročnosť na údržbu.

- V poslednej dobe do obľuby prichádza aj mako satén z najjemnejšej a najkvalitnejšej priadze egyptskej bavlny, bambus vhodný hlavne pre alergikov s citlivou pokožkou so svojimi skvelými termoregulačnými vlastnosťami, tencel ktorý je prirodzene antibakteriálny alebo luxusný damask so svojimi typickými vytkávanými vzormi. Tu už musíme počítať s vyššou obstarávacou cenou.

Odporúčame sa zamerať aj na zapínanie povlakov. Doba odtrhnutých a stratených gombíkov už je našťastie minulosťou a takmer všade sú použité kvalitné zipsové uzávery.

K dokonalosti nám už chýbajú len vhodné detské plachty – môžeme si vybrať od klasických jednofarebných v širokej palete farieb a odtieňov až po tematické s obľúbenými hrdinami – prestieradlo Harry Potter, Spiderman, Minecraft, Star wars a ďalšie – väčšina je vyrobená zo 100% bavlny a sú vhodné na celoročné použitie. Pokiaľ zvolíte jednofarebné s prímesou elastanu či už z českej výroby od Dadky alebo od Matějovského tak zvolíte kvalitu – prestieradlá sú oproti tým licenčným silnejšie, na dotyk príjemnejšie. Na zimu sú potom vhodné froté prestieradlá.

Využite naše filtre pre materiál:

 

Späť na výpis noviniek
Ako správne vybrať školskú tašku? Prečítajte si nášho sprievodcu.

Licencované produkty

Aktuálne

21.03.

Skúsili sme: 3 postupy zdobenia veľkonočných vajíčok s deťmi

Veľká noc sa blíži! Chystáte sa tento rok zdobiť vajíčka s deťmi? Ukážeme vám 3 techniky, ktoré možno ešte nepoznáte.

16.02.

Reflexné samolepky, prvky, prívesky a blikačky!

Aby boli vidieť! A to nielen menšie deti, ktoré chodia len s doprovodom, ale aj tie staršie! Tipy na reflexné prvky a iné.

05.12.

Vianočné tvorenie s deťmi

Vyrábate radi? Návody na stromček pre väčšie alebo anjelika pre tie malé. Spríjemnite si čakanie na Ježiška a darčeky.

22.11.

Ako vyrobiť adventný kalendár pre deti?

Vianočné tvorenie s deťmi môže zahŕňať aj ozdobu sáčkov na výrobu adventného kalendára. Ako na to?

MenuX

InformaceX